השבוע שהיה בבית הספר 5/5-10/5

שתפו:

פעילויות ועשייה בבית החינוך (5)

קהילה יקרה,

עוד שבוע עמוס עבר בכצנלסון, ובו בחינות רבות (שביניהן בחינות מתכונת ובגרות), יום זיכרון ושלל פעילויות. 

ביום ראשון התקיימו מפגשי עדות זיכרון לתלמידי שכבת י' ששמעו את סיפוריהם המרגשים של שורדי שואה דור ראשון ושני.

ביום ראשון גם השתתפו תלמידים משכבת י"ב אשר לקחו חלק במשלחת לפולין השנה, יחד עם עידו מנהל השכבה וארנה יועצת השכבה, בשיח בן דורי עם שורדי שואה, בני הדור השני והשלישי לשורדים, חיילים ובני נוער נוספים ש"עטפו" את השורדים. המפגש התקיים במועדון "סביון" ובהובלתה של תמי ליבנה שליוותה את השורדים. הנוער נחשף לסיפורים ולעדויות חשובים ומרגשים.

ביום שני, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שמעו תלמידי שכבת י"ב סיפורי עדות, ונערכו שיעורי חינוך שבהם נעשה החיבור המתבקש לתקופתנו. לאחר מכן התכנס בית הספר כולו לטקס מרגש ומכבד בהשתתפות תלמידים מן המשלחת לפולין השנה וכן תלמידי מגמת המוסיקה. רצ"ב תמונות וסרטונים מן הטקס וכן נאומו של טובי מנהל בית הספר

‏בנוסף, תלמידים ממגמת המוסיקה השתתפו בטקס המסורתי במפעל "טבע" שבנתניה בהובלתה של רונית כץ. תלמידי המגמה הפליאו בנגינה ובשירה מרגשים מאוד. המגמה מגיעה לטקס זה מדי שנה בשנה. רצ"ב תמונות. 

ביום שלישי תלמידי מגמת מדעי החברה (פסיכולוגיה) בשכבת י' יצאו לסיור עם כיתות התקשורת במוזיאון הילדים בחולון בהובלתה של דבי זהבי וצוות מדעי החברה, ובו למדו על נושא ההכלה וההבנה של אוכלוסיות מיוחדות. כל אחד מן התלמידים חווה מה זה להיות במצב של עיוורון או חירשות או זקנה. התלמידים נהנו מאוד. 

בצוהרי יום שלישי התקיימה למליאת חדר המורים הרצאה שהעבירה ריקי ברונז, פסיכולוגית בית הספר, בנושא אובדנות בזמן מלחמה, תקופה שמאתגרת את משאבי החוסן של כולנו. ישנה עלייה משמעותית במצוקה של האוכלוסייה, וכאנשי צוות חינוך יש לנו תפקיד משמעותי בחיזוק החוסן של התלמידים. בהרצאה ניתן מקום לשיח אישי בזוגות על חווית ההתמודדות של כל אחד מאיתנו, ובסיום ההרצאה ניתנו כלים לשיח אישי עם תלמידים במצוקה.

בערב יום שלישי התקיים ערב סיום לנבחרת הכדורסל של בית הספר. הערב כלל הרצאת אורח, סרט הנבחרת המסורתי וכן דברי סיכום ופרידה מהבוגרים. רצ"ב תמונות

בתחילת השבוע הבא נציין במספר פעילויות וכן בטקס את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. ביום שלישי ה14.5.24, יום העצמאות, לא יתקיימו לימודים.

שבת שלום ובשורות טובות,

כצנלסון – כאן זה בית

כותבת: אורלי אשד

אחראית קשרי קהילה

מבנה התכנית

כל תלמיד מחוייב בשעות אישיות ובשעות קבוצתיות

שנתון שעות אישיות שעות קבוצתיות במסלול מצויינות
י׳
60
9
מעל 60 אישיות, מעל 9 קבוצתיות
י״א
30
26
60 אישיות, 26 קבוצתיות
י״ב
--
26
60 אישיות, 26 קבוצתי

ניצוץ החקר

צוות מוביל: דבי זהבי, מרכזת, ד"ר עדי אהרון, רותם גל.

מורים בצוות בשנת תשפ"ב : אידו רונן, אסיה, אליאורה פרידמן, רן שטיין, רוני טוביאס, ליהי גולדשמיד, ענת רוזנווסר.

הקורס "ניצוץ החקר" ייחודי בכיתות י' בתיכון כצנלסון ונוצר כמענה לצורך בלימוד מיומנויות של המאה ה- 21 כבסיס להצלחה בלימודים התיכוניים והלאה.

סקרנות מובילה לחקר: תלמידים מתנסים בחוויית הסקרנות ובמיומנויות חקר סביב נושא מרכז (כמו חינוך פיננסי, מנהיגות, מגדר, אנרגיה, הבדלים בין דוריים, איכות הסביבה ועוד) שנבחר על ידי המורה המנחה את הקורס.

הבנת תהליך החקר מתחיל בשאילת שאלה ועובר דרך חיפוש מקורות אקדמיים ובחינתם לפי קריטריונים מדעיים, היכרות עם שיטות מחקר איכותניים וכמותיים ועד להתנסות בכתיבה אקדמית שמתבססת על הנלמד בשיעורי עברית (כתיבה ממזגת). אנו מדגישים גם מיומנויות "רכות" כמו עבודה שיתופית, פיתוח יכולת תכנון ועמידה בלוח זמנים, יכולת לבחון תהליכים באמצעות רפלקציה, משוב עמיתים והצגת תוצרים (עמידה בפני קהל) שמיועדים לפתח את התלמידים כלומדים עצמאיים.

הקורס הוא בסיס לבחירה של מגמות לימוד בכיתה י"א כולל אפשרות לכתיבת עבודת גמר ברמה של 5 יח"ל.