השבוע שהיה בבית הספר 31.12-5.1.24

שתפו:

פעילויות ועשייה בבית החינוך

קהילה יקרה,

השבוע הראשון של שנת 2024 בבית החינוך שלנו היה גדוש בפעילויות ובעשייה.

ביום שני התקיים לתלמידי מגמת ביולוגיה של שכבת י' יום סיור באקווריום ישראל כחלק מבגרות 5 יח"ל. אקווריום ישראל מיוחד מאוד כי מתייחס לכל מקווה המים מסביב לא"י : כנרת, ים סוף, ים התיכון וים המלח. כל הדגים הם מחופי א"י, מלבד 3 שהגיעו מחופים אחרים, כמו הדג "נמו" (מהסרט "מוצאים את נמו"). הסיור כלל גם ביקור מאחורי הקלעים עם האכלת צבים ועם היכרות של תחזוק כל הדגים שזה לא דבר קל. הסיור הסתיים עם הרצאה מרתקת על מינים פולשים ודוגמאות מהסביבה הקרובה. התלמידים נהנו מאוד. רצ"ב תמונות. 

ביום שלישי נערך לשכבת י' יום מוקד בנושא המעורבות החברתית כחלק מתוכנית החובה "התפתחות אישית ומעורבות חברתית" של משרד החינוך. מספר ארגונים הגיעו והציגו בפני התלמידים את אפשרות ההתנדבות בהם, כמו אקי"ם כפר סבא, "הכוכבים של דולב", ליאו ליונס כפר סבא, מועצת הנוער ועוד. רצ"ב תמונות.

ביום רביעי התקיים לשכבת י"א יום סיור בבית הפלמ"ח. במסגרת לימודי היסטוריה ונושא "בונים מדינה, מאבק בבריטים, מלחמת העצמאות" נפגשו התלמידים עם תצוגות אינטראקטיביות מצוינות ומקורות ראשוניים ומשניים מהתקופה ועליה. רצ"ב תמונות.

ביום חמישי חזרה שכבת י' להתנדב ב"צו 8 אזרחי". התלמידים התנדבו בבתי ספר יסודיים ובחטיבות הביניים ברחבי העיר, ב"גלגלים של נתינה", באיסוף מוצרים בסופרים ובמועדון לאזרחים ותיקים. רצ"ב תמונות. בשבוע הבא תצא שכבת י"א לצו 8, וכך בהמשך גם שכבת י"ב. 

בזמן שלמדנו והתנדבנו תלמידי שכבת י"ב במגמת כימיה "הצילו" את ביה"ס ונטרלו "פצצה" במסגרת חדר בריחה כימי. בחדר הבריחה יישמו התלמידים עקרונות בנושא חומצות ובסיסים לסיכום הנושא שנלמד בשיעורי הכימיה. הייתה חוויה מעשירה ולמידה אחרת. רצ"ב תמונות.

היום התקיים לתלמידי שכבת י' מפגש שטח במחזור של תוכנית "ניצוצות", מפגש המוציא אותם מן השגרה ומסכם את ה"ניצוץ" שבו בחרו התלמידים. רצ"ב תמונות ממספר ניצוצות, ביניהם: לגעת באוכל, לטייל בארץ, יזמות בעולם הטכנולוגיה, וטרינריה.

השבוע נערך לכלל בית הספר יום ההורים הראשון, ובשישי הבא ייערך יום ההורים השני. מקווים שימי הורים אלו שנועדו לשקף את מצבם הלימודי והתפקודי של התלמידים יתרמו לתהליכי הלמידה שלהם ולהכוונתם להצלחה בהמשך לימודיהם. 

שבת שלום וסוף שבוע רגוע,

כצנלסון – כאן זה בית

כותבת: אורלי אשד

אחראית קשרי קהילה

מבנה התכנית

כל תלמיד מחוייב בשעות אישיות ובשעות קבוצתיות

שנתון שעות אישיות שעות קבוצתיות במסלול מצויינות
י׳
60
9
מעל 60 אישיות, מעל 9 קבוצתיות
י״א
30
26
60 אישיות, 26 קבוצתיות
י״ב
--
26
60 אישיות, 26 קבוצתי

ניצוץ החקר

צוות מוביל: דבי זהבי, מרכזת, ד"ר עדי אהרון, רותם גל.

מורים בצוות בשנת תשפ"ב : אידו רונן, אסיה, אליאורה פרידמן, רן שטיין, רוני טוביאס, ליהי גולדשמיד, ענת רוזנווסר.

הקורס "ניצוץ החקר" ייחודי בכיתות י' בתיכון כצנלסון ונוצר כמענה לצורך בלימוד מיומנויות של המאה ה- 21 כבסיס להצלחה בלימודים התיכוניים והלאה.

סקרנות מובילה לחקר: תלמידים מתנסים בחוויית הסקרנות ובמיומנויות חקר סביב נושא מרכז (כמו חינוך פיננסי, מנהיגות, מגדר, אנרגיה, הבדלים בין דוריים, איכות הסביבה ועוד) שנבחר על ידי המורה המנחה את הקורס.

הבנת תהליך החקר מתחיל בשאילת שאלה ועובר דרך חיפוש מקורות אקדמיים ובחינתם לפי קריטריונים מדעיים, היכרות עם שיטות מחקר איכותניים וכמותיים ועד להתנסות בכתיבה אקדמית שמתבססת על הנלמד בשיעורי עברית (כתיבה ממזגת). אנו מדגישים גם מיומנויות "רכות" כמו עבודה שיתופית, פיתוח יכולת תכנון ועמידה בלוח זמנים, יכולת לבחון תהליכים באמצעות רפלקציה, משוב עמיתים והצגת תוצרים (עמידה בפני קהל) שמיועדים לפתח את התלמידים כלומדים עצמאיים.

הקורס הוא בסיס לבחירה של מגמות לימוד בכיתה י"א כולל אפשרות לכתיבת עבודת גמר ברמה של 5 יח"ל.