השבוע שהיה בבית הספר 4-9.2.24

שתפו:

3

קהילה יקרה,

עוד שבוע גדוש בפעילויות רבות הסתיים לו, ונציין שפנינו כבר לקראת טיולים שנתיים, פורים ועוד ועוד…

ביום ראשון סיימנו את סדנאות ההתפתחות האישית באמצעות צילום במסגרת מורחב פסיכולוגיה בשכבת י"א. התלמידים יצרו "תמונות מצב" מעניינות, ומפאת שמירה על זכויותיהם לפרטיות לא נפרסם את התמונות. מי שראה את הצילומים התרשם מעומק ההתבוננות של התלמידים על עצמם. הם גם התחדשו בידע חדש על הפעלת המצלמות בטלפונים הניידים! 

ביום שלישי יצאה מגמת "כנפי רוח" בשכבת י' לסיור בירושלים. היה זה יום גדוש שכלל ביקור במשרד החוץ כסיכום לתוכנית "שגרירי העתיד" שבה השתתפו תלמידי המגמה בשבועות האחרונים. התוכנית, ביוזמת משרד החוץ, עסקה באתגרי הדיפלומטיה הישראלית, בעיקר מאז המלחמה, וכן בהסברה דיגיטלית. התלמידים למדו על נושאים אלו וכן התנסו בהפקת סרטוני הסברה והעלאת יוזמות מקומיות לשיפור תדמיתה של המדינה ועיסוק בנושאים אקטואליים. בחלקו הראשון של הסיור התלמידים נפגשו עם דיפלומטים, שמעו הרצאות בנושאי אתגרי החוץ ויוזמות של בני נוער וכן ביקרו בתערוכות המוצגות במשרד החוץ. חלקו השני של הסיור כלל סיור טעימות, שוק מחנה יהודה ושכונת נחלאות. היה ממש כיף, והתלמידים נהנו מהצבעים וריחות השוק. רצ"ב תמונות.

ביום רביעי יצאו חלק מתלמידי שכבת י"א ל"צו בצוותא". התלמידים והמורים המלווים נסעו יחד ללשכת הגיוס לצו ראשון. היה מרגש!! רצ"ב תמונות.

ביום חמישי מגמת כימיה בשכבת י"א יצאה לסיור באוניברסיטת בר אילן. התלמידים למדו מהי אנרגיה ירוקה וכיצד פועל תא דלק ירוק, התנסו בעצמם בהפקת אנרגיה ירוקה שהעיפה רקטה (רקטת שלום) לשמיים, הפיקו פיצוצים מבוקרים באמצעות אלקטרוליזה של מים וגם יצרו מראה קטנה בתוך בקבוקון זכוכית. היה סיור מעשיר ומהנה ביותר. רצ"ב תמונות.

בערב חמישי יצאה שכבת י"א להצגה "האבות והאמהות" בתיאטרון גשר במסגרת מקצוע תנ"ך. בהמשך לצפיה התלמידים יגישו מטלה כחלק מהערכה חלופית המהווה רכיב בציון הבגרות. היה אקטואלי ורלוונטי מתמיד. רצ"ב תמונות.

היום החל מחזור חדש בתוכנית "ניצוצות" לשכבת י'. גם במחזור זה אנו מקווים שהתלמידים יזכו להכיר תחומי עניין חדשים במסגרת המפגשים עם אנשים שיש להם ניצוץ בעיניים ותשוקה לעורר השראה. 

היום אנו מציינים את יום המשפחה. רצ"ב קישור לשיר המקסים "מה שאני צריכה" שכתב נועם חורב ליובל דיין. בימים המטורפים האלו אולי השיר הזה יתן לכולנו מעט נחמה, ויזכיר לנו את האנשים האהובים שמקיפים אותנו ונותנים לנו כוח לעבור את התקופה הזאת.
שבת שלום,

כצנלסון – כאן זה בית

כותבת: אורלי אשד

אחראית קשרי קהילה

מבנה התכנית

כל תלמיד מחוייב בשעות אישיות ובשעות קבוצתיות

שנתון שעות אישיות שעות קבוצתיות במסלול מצויינות
י׳
60
9
מעל 60 אישיות, מעל 9 קבוצתיות
י״א
30
26
60 אישיות, 26 קבוצתיות
י״ב
--
26
60 אישיות, 26 קבוצתי

ניצוץ החקר

צוות מוביל: דבי זהבי, מרכזת, ד"ר עדי אהרון, רותם גל.

מורים בצוות בשנת תשפ"ב : אידו רונן, אסיה, אליאורה פרידמן, רן שטיין, רוני טוביאס, ליהי גולדשמיד, ענת רוזנווסר.

הקורס "ניצוץ החקר" ייחודי בכיתות י' בתיכון כצנלסון ונוצר כמענה לצורך בלימוד מיומנויות של המאה ה- 21 כבסיס להצלחה בלימודים התיכוניים והלאה.

סקרנות מובילה לחקר: תלמידים מתנסים בחוויית הסקרנות ובמיומנויות חקר סביב נושא מרכז (כמו חינוך פיננסי, מנהיגות, מגדר, אנרגיה, הבדלים בין דוריים, איכות הסביבה ועוד) שנבחר על ידי המורה המנחה את הקורס.

הבנת תהליך החקר מתחיל בשאילת שאלה ועובר דרך חיפוש מקורות אקדמיים ובחינתם לפי קריטריונים מדעיים, היכרות עם שיטות מחקר איכותניים וכמותיים ועד להתנסות בכתיבה אקדמית שמתבססת על הנלמד בשיעורי עברית (כתיבה ממזגת). אנו מדגישים גם מיומנויות "רכות" כמו עבודה שיתופית, פיתוח יכולת תכנון ועמידה בלוח זמנים, יכולת לבחון תהליכים באמצעות רפלקציה, משוב עמיתים והצגת תוצרים (עמידה בפני קהל) שמיועדים לפתח את התלמידים כלומדים עצמאיים.

הקורס הוא בסיס לבחירה של מגמות לימוד בכיתה י"א כולל אפשרות לכתיבת עבודת גמר ברמה של 5 יח"ל.